2024 Pow Wow Days kids’ races, frog jumping contest results

For the Tomahawk Leader

TOMAHAWK – The annual Pow Wow Days kids’ running and gunny sack races, as well as the frog jumping contest, were held in Tomahawk on Thursday, July 4.

Results are as follows.

Running races

Girls, 4 and under (top three finishers): Sophie Grant, Ila Kallerud, Adeline Yang; second heat: Eloise Minser, Amber Lee, Greta Glaeser.

Boys, 4 and under: Hudson Cordova, Nolan Morris.

Girls, 5 and 6: Sadie Minser, Aliya Genelin, Meru Taylor; second heat: Laney Wendorf, Ryleigh Walsh, Alice Amerpool.

Boys, 5 and 6: Rufio Kluck, Henry Clements, Miles Cooper; second heat: Bashir Genelin, Tony Luis, Louie Tanahill.

Photos by Joseph Frederick.

Girls, 7 and 8: Lila Genelin, Norah Morris, Addie Ponsler and Draya Zietlow (tie); second heat: Lulu Ohlmann, Molly Pintens, Penley Nelmark.

Boys, 7 and 8: Josh Nelson, Kael Lechleitner, Hayden Ungerer; second heat: Marllo Ungerer, Aurther Silverstein, Lincoln Nelmark.

Girls, 9 and 10: Quinn Lechleitner, Anna Eastwood, Millie Brunner; second heat: Arabella Ungerer, Avery Verbist, Lily Asic.

Boys, 9 and 10: Ridge Hessedal, Parker Eisner, Jack Budzynski.

Girls, 11 and 12: Madeline Mulopulos, Anabelle Asic, Brooklyn Braker.

Boys, 11 and 12: Mason Keller, Calvin Silverstein, Taylor Timm.

Gunny sack races

Girls, 6 and under (top three finishers): Laney Wendorf, Maggie Brunner, Teagan Puskarich.

Boys, 6 and under: Rufio Kluck, Levi Belling, Teddy Schouwieler.

Girls, 7and 8: Elli Tollefson, Presley Keller, Lulu Derosa; second heat: Lulu Olhmann and Pollyanna Schneider (tie), Penley Nelmark, Addie Ponsoer.

Boys, 7 and 8: Aurthur Silverstein, Josh Nelson, Ben Ratzburg.

Girls, 9 and 10: Anna Eastwood, Arabella Ungerer, Alice Lutz; second heat: Quinn Lechleitner, Millie Brunner, Lily Asic.

Boys, 9 and 10: Wolfgang Kluck, Moses Kluck, James Kolaso; second heat: Ridge Hessedal, Jack Siesennop, Jack Budzynski.

Girls, 11 and 12: Brooklyn Bracker, Margaret Hackel, Anabelle Asic and Brynlie Engen (tie).

Boys, 11 and 12: Mason Keller, Calvin Silverstein, Taylor Timm and Bentley Braker (tie).

Frog jumping contest

Logan Gilbert, (Turtle) 10’ 8”; Skylar Gilbert, (Timothy) 4’ 9”; Jaxen Weyer, (Bobby) 1’; Calvin Silverstein, (Billy) 4’ 3”; Arthur Silverstein, (Bob) 4’ 10”; Eli Silverstein, (Dave) 4’ 5”; Jack Siesennip, (Keith) 4’ 1”; Oleski Mchuc, (Arlo) 4’ 11”; Reid Myers, (Blue) 6’ 4”; Riley Myers, (Bopper) 4’ 11”; Emily Eastwood, (Slippers) 7’ 4”; Aubrey Tollefson, (Mable) 2’ 6”; Elli Tollefson, (Frogger) 2’ 2”; Rory Molitor, (Hoppy) 5’ 4”; Landun Schultz, (Jeff) 6’ 7”; Draya Zietlow, (Froggy) 5’ 3”; Cooper Schultz, (Sparkle Frog) 5’; Sandra Zietlow, (Lou) 4’ 3”; Lou Zietlow, (Adam) 2’ 3”; Addie Zietlow, (Crazy Pants) 4’ 3”; Oliver Belling, (Bumble Bee) 7’ 1” Levi Belling, (Optimus Prime) 4’ 2”; Amberlee Phillips, 5’ 6”; Ethan Riebe, (Jeffrey The Frog) 3’ 7”; Maddox Martin, (Virginia III) 4’ 2”; William Boshor, (Jeff) 7’ 11”; Olivia Ratzburg, (Bob) 2’ 8”; Ben Ratzburg, (Bob) 2’ 8”; Hope Garske, (Pickles) 5’ 4”; Robert Dean, (Lily) 6’ 9”; Teddy Deab, (Lily) 5’ 4”; Mark Dean, (Fred) 8’; Beau Nicholson, (Jaws 3) 5’; Madelyn Renn, (Buck) 7’ 4”; Olivia Wurl-Koth, (Mick Jumpy) 7’ 10”; Marcus Wurl-Koth, (Michael Jordan) 4’; Brantley Budzynski, (Fatso) 4’ 1”; Adler Buczynski, (Jimmy) 4’; Harlyn Budzynski, (Harlyn) 3’ 10”; Jack Budzynski, (Jaquavion) 3’ 6”; Pollyanna Schneider, (Fat Bull) 5’ 4”; Quinn Lechleitner, (Quinn Jr.) 3’ 7”; Rose Dums, (Coco) 2’ 11”; Violet Dums, (Meatball) 3’; Ridge Hassedal, (John) 5’1”.

Scroll to Top